Bon ciepłowniczy to wsparcie od rządu na rok 2026, którego celem jest zredukowanie skutków podwyżek cen energii cieplnej. Wsparcie przeznaczone jest dla gospodarstw domowych korzystających z ciepła systemowego (czyli tzw. centralne ogrzewanie).
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
1. Bon przysługuje, po spełnieniu podanych poniżej warunków, wyłącznie Mieszkańcom korzystającym z ciepła systemowego do ogrzewania. Świadczenie to nie obejmuje indywidualnych źródeł ogrzewania, takich jak np. kotłownie gazowe, węglowe, olejowe, na biomasę, energię elektryczną, pellet czy pompy ciepła zainstalowane w budynkach.
2. Pierwszą czynnością Mieszkańca powinno być wystąpienie o zaświadczenie do spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy budynku (albo innego podmiotu zobowiązanego do dostarczania ciepła systemowego z systemu ciepłowniczego).
3. Zaświadczenie będzie potwierdzać fakt korzystania z ciepła dostarczanego przez przedsiębiorstwo energetyczne na potrzeby ogrzewania za pośrednictwem systemu ciepłowniczego. Zawierać będzie także informację o cenie ciepła. Jeżeli cena ciepła wykazana w tym zaświadczeniu przekracza 170zł netto za gigadżul, można ubiegać się o bon ciepłowniczy.
4. Zaświadczenie powinno być wydane Mieszkańcowi w ciągu 7 dni.
5. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia br. wypełniony wniosek (papierowy lub elektroniczny), z załączonym zaświadczeniem, należy dostarczyć lub wysłać do Krakowskiego Centrum Świadczeń Urzędu Miasta Krakowa. Niezłożenie wniosku w wyznaczonym terminie oznacza utratę prawa do świadczenia.
6. Bon przysługuje po spełnieniu kryterium dochodowego. Dochód uzyskany w 2025 roku nie może przekroczyć:
7. W przypadku gdy wysokość dochodu na osobę przekracza w/w kwoty, bon ciepłowniczy przysługuje w wysokości różnicy między kwotą bonu ciepłowniczego a kwotą, o którą został przekroczony dochód (tzw. złotówka za złotówkę). W przypadku gdy wysokość bonu ciepłowniczego jest niższa niż 20 zł, bon ciepłowniczy nie przysługuje.
W bieżącym roku bon przyznaje się jednorazowo w wysokości:
Bon będzie wypłacany po otrzymaniu dotacji celowej od Wojewody.
Ponadto, w przypadku cudzoziemców mających miejsce zamieszkania i przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do wniosku należy dołączyć decyzję Wojewody zezwalającą na pobyty.
Bon nie przysługuje osobom posiadającym status UKR.
Wnioski o wypłatę bonu ciepłowniczego w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2026 r. można składać w filiach MOPS, ZBK, w lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa oraz w Biurach Rad Dzielnic.
Więcej informacji znajduje się w zakładce ŚWIADCZENIA.