1. Informacja ogólna dotycząca wniosków o świadczenie dobry start złożonych do 30 listopada 2020 r.
Świadczenie Dobry start (300+) jest realizacją rządowego programu „Dobry start”. Jego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Wsparcie to polegać będzie na przyznaniu raz w roku świadczenia w wysokości 300 zł na każde dziecko w wieku szkolnym, niezależnie od wysokości dochodów uzyskiwanych przez rodzinę.
2. Świadczenie Dobry start przysługuje do ukończenia:
3. Kiedy świadczenie nie przysługuje
PRZYKŁAD 1:
Pani Anna Nowak składa wniosek o świadczenie Dobry start na syna Michała, który ukończył 20 lat w dniu 15 marca 2020 r., i będzie kontynuował naukę w szkole od 1 września 2020 r. Świadczenie będzie przysługiwać, ponieważ syn ukończył 20 lat w roku kalendarzowym w którym rozpoczyna się rok szkolny.
PRZYKŁAD 2:
Pani Magdalena Kwiatkowska złożyła wniosek o świadczenie Dobry start na dwoje dzieci – 6-letniego Dawida, który rozpocznie „zerówkę” w szkole podstawowej i 23-letniego Marcina, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Pani Magdalena nie otrzyma świadczenia na Dawida, ponieważ świadczenie nie przysługuje na dziecko realizujące przygotowanie przedszkolne. Otrzyma natomiast świadczenie na Marcina, gdyż zgodnie z przepisami jest on dzieckiem niepełnosprawnym, więc może otrzymywać świadczenie do ukończenia 24 roku życia.
4. Przyznanie świadczenia Dobry start
Przyznanie świadczenia Dobry start nie wymaga wydania decyzji. Informację o przyznaniu świadczenia otrzymają Państwo w wiadomości e-mail (o ile we wniosku zostanie wskazany adres poczty elektronicznej) lub na stronie Urzędu.
Drogą listową może zostać przesłane wezwanie o uzupełnienie braków we wniosku, decyzja o odmowie przyznania świadczenia Dobry start i rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia.
WAŻNE:
Świadczenie Dobry start nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
SZKOŁA
Zgodnie z rozporządzeniem pojęcie „szkoła” oznacza:
W rozumieniu przepisów zawartych w rozporządzeniu szkołą NIE JEST:
NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ
Zgodnie z rozporządzeniem jest rozumiana jako:
Do pobrania:
Wzór wniosku o ustalenie prawa do świadczenia dobry start
Załącznik do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia dobry start