Repatriantem jest osoba polskiego pochodzenia, która przybyła do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej w celu repatriacji z zamiarem osiedlenia się na stałe.
Od roku 1997 na terenie Gminy Miejskiej Kraków osiedliło się 45 rodzin repatriantów zaproszonych na podstawie uchwał Rady Miasta Krakowa z lat 1997-2018
Krakowskie Centrum Świadczeń Urzędu Miasta Krakowa sprawuje opiekę nad repatriantami zaproszonymi uchwałami Rady Miasta Krakowa od momentu przyjazdu do Krakowa.
Pomoc dla zaproszonego repatrianta i zaproszonych członków najbliższej rodziny repatrianta, przez Gminę Miejską Kraków do osiedlenia się na terenie Miasta Krakowa na podstawie uchwały RMK nr LXXXV/2099/17 z dnia 11 października 2017 r. w sprawie określenia formy, wysokości i trybu przyznawania pomocy dla repatrianta zaproszonego przez Gminę Miejską Kraków do osiedlenia się na terenie miasta Krakowa, obejmuje :
Standardowe wyposażenie lokalu mieszkalnego składa się z pralki, lodówki, kuchni gazowej lub elektrycznej, mebli kuchennych, łóżek oraz stołu z krzesłami.
Każda z zaproszonych rodzin po otrzymaniu wyżej przedstawionej pomocy i zakończeniu pomocy finansowej Gminy (po upływie 24 miesięcy od dnia przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach repatriacji), nadal może korzystać z pomocy pracownika Referatu ds. Obsługi Mieszkańców w Krakowskim Centrum Świadczeń, ul. Stachowicza 18, 30-103 Kraków, I p. pokój 108, tel.: 12 616 50 57. Pomoc dotyczy załatwiania wszelkich spraw urzędowych i prywatnych.
Zgodnie z ustawą z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji, repatriantowi oraz członkom jego najbliższej rodziny udziela się pomocy ze środków budżetu państwa na:
- zagospodarowanie i bieżące utrzymanie – wysokość tego zasiłku stanowi równowartość dwukrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na każdego członka rodziny,
- pokrycie kosztów związanych z podjęciem nauki przez małoletnie dzieci - zasiłek stanowi wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na każde dziecko,
- zwrot kosztów przejazdów do miejsca osiedlenia.
Ponadto zgodnie z ww. ustawą repatriantowi, który poniósł koszty związane z remontem lub adaptacją lokalu mieszkalnego, udzielana jest pomoc z budżetu państwa na pokrycie poniesionych kosztów.
Powyższe świadczenia otrzymują wszyscy repatrianci obligatoryjnie, bez względu na fakt czy zostali zaproszeni Uchwałą Rady Miasta, czy przyjechali na zaproszenie osób prywatnych.
Zgodnie z art. 23 ustawy o repatriacji repatriantowi, który nie ma możliwości samodzielnego podjęcia pracy, starosta może zapewnić aktywizację zawodową poprzez:
- częściowy zwrot kosztów poniesionych na podniesienie kwalifikacji zawodowych,
- częściową refundację kosztów poniesionych przez pracodawcę na utworzenie stanowiska pracy, przeszkolenie repatrianta oraz zwrot kosztów wypłaty wynagrodzenia, nagród oraz składek na ubezpieczenie społeczne.
Zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę zatrudniającego repatrianta w ramach aktywizacji zawodowej następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy starostą a pracodawcą.
Jak można ubiegać się o zaproszenie w ramach repatriacji na terenie Miasta Krakowa?
Zgodnie z przyjętą procedurą zapraszania repatriantów należy przesłać pisemny wniosek, który powinien zawierać dokładne dane osobowe wnioskodawcy i jego rodziny oraz liczbę osób które miałyby być zaproszone wraz ze stopniem pokrewieństwa. Do wniosku należy dołączyć kopie decyzji o zakwalifikowaniu do wydania wizy krajowej w celu repatriacji albo (w przypadku osoby, która złożyła wniosek o wydanie wizy krajowej w celu repatriacji przed dniem 1 maja 2017 r.) decyzję o przyrzeczeniu wydania takiej wizy wnioskodawcy oraz członków jego rodziny (w wypadku gdy ich to dotyczy).
Wniosek wraz z kserokopiami wymaganych dokumentów należy przesłać na adres:
Krakowskie Centrum Świadczeń
ul. Stachowicza 18
30-103 Kraków
lub mailowo: so.umk@um.krakow.pl.