Start rozwiń menu

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży jest jedną z największych placówek wychowania pozaszkolnego dzieci    i młodzieży, która proponuje młodym ludziom   różnorodne twórcze formy   w  zakresie   edukacji   artystycznej  oraz   działalności   środowiskowej i wychowawczej.

Młody człowiek, jego świat, to, co dla niego ważne, to co lubi, co czuje, co go denerwuje

i porusza, co chciałby z siebie wyrzucić, wykrzyczeć, jego zdolności, jego talenty, jego niepokoje, jego codzienność i jego niezwykłość – zajmują nas najbardziej, a jego wszechstronny rozwój – jest dla nas wartością najwyższą.

I tę wartość codziennie przekuwamy w dzieła plastyczne, muzyczne, teatralne, taneczne, literackie, filmowe, fotograficzne i przynosi nam to niesłychaną satysfakcję.

 

Program jest dostosowany do zainteresowań i możliwości uczestników, rozwija ich umiejętności, talent oraz zapewnia wszechstronny rozwój osobowości, zdolności intelektualno-artystycznych, przygotowuje świadomych odbiorców kultury. Placówka stara się w jak najbardziej pożyteczny i atrakcyjny sposób zagospodarować czas wolny dzieci i młodzieży,  wspiera rodzinę oraz szkołę w edukacji i wychowaniu. Posiada bogatą i ciekawą ofertę form edukacyjnych, również tych sprzyjających budowaniu kreatywnych postaw, otwartości na innych, uwzględnia w programach usytuowanie w dzielnicy Kazimierz – miejsce spotkania dwóch kultur. Promuje talenty, dorobek uczestników i nauczycieli. Odpowiada na  potrzeby młodych ludzi oraz uwzględnia konieczność ich kreowania  w miejsce  zaspokajania. Daje możliwość „równego startu” i „równych szans” wszystkim dzieciom i młodzieży, a w szczególności tym trudnym i nieprzystosowanym społecznie.  Kadra pedagogiczna to ludzie kreatywni, wysoko wykwalifikowani, specjaliści różnych dziedzin, wielu z nich to czynni zawodowo artyści.

SCKM działa na krakowskim Kazimierzu w trzech budynkach. Główna siedziba,

z pracowniami:  ceramiczną, witrażową, dziennikarską, muzyczną, salą taneczno-sportową, sceną teatralną oraz galerią i Radiem Pryzmat mieści się przy ulicy H.Wietora 13/15. Natomiast przy ulicy Szerokiej 16, w dawnej bożnicy Wolfa Poppera, znajdują się pracownie plastyczne, animacji kulturalnej, poznawania historii i kultury Żydów oraz Galeria Atelier. W budynku przy ulicy Dietla 53 odbywają się zajęcia artystyczne,  rekreacyjne i środowiskowe dla  przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.

 

SCKM swoim zasięgiem obejmuje również działania na poziomie wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym w ramach projektów edukacyjnych, konkursów i współpracy międzynarodowej. Placówka ma duże doświadczenie w organizowaniu imprez plenerowych: WIELKANOCNY FESTIWAL TRADYCJI I OBRZĘDU; festiwali: KINEMATOGRAF FILOZOFICZNY - MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMU FILOZOFICZNEGO; konkursów ogólnopolskich: OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI; konkursów wojewódzkich: RENESANS W KRAKOWIE,
W KRĘGU MITÓW I KULTURY ANTYCZNEJ. KAZIMIERZ – MIEJSCE NA ZIEMI – WIEŚCI Z PODWÓREK I ZAUŁKÓW” – interdyscyplinarny konkurs literacki, filmowy,  plastyczny itd.

Jednocześnie realizujemy wiele projektów WOKÓŁ SCENY  tj:

Scena Teatralna Młodych i Goście prezentowane są spektakle, przygotowane przez zespoły i grupy, działające w SCKM oraz zespoły  teatralne występujące gościnnie.

Scena Tańca Współczesnego  i Goście angażuje wielu artystów, związanych ze sztuką tańca, organizując liczne spektakle, pokazy, prezentacje teatru tańca i tańca nowoczesnego.

 

Scena Tańców Etnicznych zajmująca się prezentacją grup działających w sferze tańca i muzyki folkowej. Organizujemy warsztaty taneczne, pokazy, potańcówki folkowe. Gospodarzem tych działań jest grupa Tańca Izraelskiego KACHOL.

Scena Muzyczna  to koncerty, konkursy, jam session. Jest to miejsce otwarte dla młodych muzyków instrumentalistów, wokalistów i zespołów, którzy chętnie i często prezentują tu swoje talenty.

Natomiast Galeria ATELIER (ul. Szeroka 16) jest ważnym miejscem spotkań młodych ludzi ze sztuką. Odbywają się tutaj prelekcje z historii sztuki, warsztaty, prelekcje i pokazy filmowe. Głównym celem działania galerii jest promocja młodych talentów i wystawiennictwo – stąd częste wystawy, wernisaże, koncerty i spotkania autorskie, które podkreślają klimat tego pięknego miejsca. Podobnie  Galeria ZDARZEŃ (ul. Wietora 15) to miejsce spotkań, prezentacji artystycznych, wystaw prac fotograficznych młodych twórców. Pokazywane są tu również najlepsze prace uczestników zajęć plastycznych, warsztatów  i laureatów różnych konkursów.

SCKM posiada także swoje radio internetowe. Radio Pryzmat   - www.radiopryzmat.pl

to miejsce, gdzie młodzież z pasją dziennikarską w prowadzonych na żywo audycjach publicystycznych spotyka się z przedstawicielami świata kultury, sztuki, nauki i samorządności. Spośród innych rozgłośni radio Pryzmat wyróżnia nastawienie na „żywe słowo” i rzeczową dyskusję, do której młodzi dziennikarze zapraszają swoich słuchaczy.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: Portal Sprawy Społeczne
Data publikacji: 2014-01-15
Data aktualizacji: 2014-01-15
Powrót