Świadczenia rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ważne - alimenty bezpośrednio od dłużnika lub komornika sądowego a prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Krakowskie Centrum Świadczeń przypomina, że jeżeli osoba otrzymująca świadczenie z funduszu alimentacyjnego, otrzyma alimenty bezpośrednio od dłużnika lub od komornika sądowego prowadzącego postępowanie egzekucyjne, to całą otrzymaną kwotę powinna zwrócić do w/w komornika.

Natomiast w przypadku, gdy dłużnik alimentacyjny przebywa zagranicą,
a komornik sądowy nie prowadzi postępowania egzekucyjnego, otrzymane alimenty od dłużnika należy zwrócić na konto Urzędu Miasta Krakowa.

Bez znaczenia pozostaje, czy są to alimenty na poczet zaległości, czy też na bieżące zobowiązania.

W przypadku nie dokonania powyższych czynności mamy do czynienia z nienależnymi świadczeniami, ponieważ alimenty zostały pobrane niezgodnie z kolejnością określoną w ustawie
o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Aby uniknąć takich sytuacji należy niezwłocznie zgłaszać do Krakowskiego Centrum Świadczeń wszelkie wpłaty alimentów otrzymanych od dłużników alimentacyjnych oraz komorników sądowych.

 

 

 

Szczegółowe informacje dotyczące sytuacji podlegającej zgłoszeniu znajdują się w pouczeniach do decyzji przyznającej dane świadczenie.

W razie wątpliwości należy skontaktować się z pracownikiem Krakowskiego Centrum Świadczeń za pośrednictwem poczty elektronicznej: so.umk@um.krakow.pl, telefonicznie pod numerem 12 616 5108 lub osobiście w siedzibie KCŚ przy ul. Stachowicza 18.

pokaż metkę
Osoba publikująca: BOŻENA MARCINIAK
Podmiot publikujący: Sprawy Społeczne
Data publikacji: 2020-02-04
Data aktualizacji: 2020-02-04
Powrót