Zmiana zasad przyznawania jednorazowej zapomogi finansowej z tyt. urodzenia się dziecka (becik gminny).
Od dnia 11 stycznia 2013 r. zmieniają się zasady przyznawania zapomogi. Świadczenie to będzie powiązane z sytuacją materialną rodziny i przysługiwać w zależności od dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę.
Jednorazowa zapomoga finansowa z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 złotych przysługuje na każde urodzone żywe dziecko, również na dziecko przysposobione, pod warunkiem, że matka lub ojciec zamieszkuje w Krakowie, co najmniej od roku przed dniem narodzin dziecka.
Zamieszkanie na rok przed urodzeniem się dziecka nie dotyczy opiekunów prawnych, faktycznych lub rodziców adopcyjnych.
Zapomoga przysługuje na dziecko zamieszkujące w Krakowie wraz z osobą uprawnioną.
Świadczenie przysługuje, jeżeli średni dochód netto na jedną osobę w rodzinie w ciągu trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku nie przekracza kwoty 850 zł.
Rodzicom lub opiekunom posiadającym Krakowską Kartę Rodzinną świadczenie przysługuje niezależnie od wysokości dochodu.
Podstawę realizacji świadczenia stanowi pisemny wniosek złożony wraz:
- kserokopią dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej (oryginał do wglądu),
- kserokopią aktu urodzenia dziecka (oryginał do wglądu),
- dokumentem potwierdzającym zamieszkanie w Krakowie uprawnionych osób, co najmniej od jednego roku przed dniem urodzenia się dziecka,
- dokumentem potwierdzającym zamieszkanie dziecka w Krakowie,
- dokumentami potwierdzającymi wysokość osiągniętych dochodów rodziców lub opiekunów,
- w przypadku dziecka przysposobionego – kserokopią: prawomocnego wyroku sądu rodzinnego stwierdzającego przysposobienie lub zaświadczenia sądu rodzinnego lub ośrodka adopcyjno-opiekuńczego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka (oryginał do wglądu),
- kserokopią karty pobytu w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie: zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego cudzoziemcowi, który: posiada zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE udzielone przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz zamierza wykonywać pracę lub prowadzić działalność gospodarczą na podstawie przepisów obowiązujących w tym zakresie w Rzeczypospolitej Polskiej, podjąć lub kontynuować studia lub szkolenie zawodowe lub wykaże, że zachodzą inne okoliczności uzasadniające jego zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uzyskania w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkuje z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- kserokopią Krakowskiej Karty Rodzinnej (oryginał do wglądu).
Na dochód netto rodziny składają się dochody rodziców, opiekunów faktycznych i opiekunów prawnych dziecka ze stosunku pracy, umowy zlecenia, umowy o dzieło, emerytury, renty, zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku dla bezrobotnych oraz prowadzonej działalności gospodarczej.
Osoba, która otrzyma zapomogę winna przeznaczyć ją na wydatki związane ze świadczeniami zdrowotnymi nie refundowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub na wydatki związane z bezpośrednimi potrzebami osobistymi dziecka.
Ww. wydatki powinny zostać dokonane najpóźniej w ciągu 12 miesięcy od dnia urodzenia się dziecka i być udokumentowane imiennymi rachunkami lub fakturami. Faktury lub rachunki mają być przechowywane przez wnioskodawcę przez trzy lata. Na wezwanie UMK, wnioskodawca jest zobowiązany do przedłożenia (do wglądu) faktur lub rachunków, w ciągu dwóch tygodni, w wyznaczonym miejscu UMK. Kwota zapomogi, której wnioskodawca nie rozliczy fakturami lub rachunkami, jako nienależnie pobrana, podlega zwrotowi do Urzędu Miasta Krakowa.
Obowiązek dostarczenia faktur lub rachunków nie dotyczy rodziców lub opiekunów zmarłego dziecka.
Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.