Start rozwiń menu
Infolinia rozwiń
Zaświadczenie do programu Czyste Powietrze rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowski Panel Klimatyczny

10 kwietnia br. odbyło się inauguracyjne spotkanie Krakowski Panel Klimatyczny.
Celem sześciu spotkań panelowych, które będą się odbywać w kwietniu, maju i czerwcu, jest wypracowanie odpowiedzi na pytanie: „Jak Miasto Kraków i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?”.

Drugie spotkanie już 17 kwietnia. Szczegóły na Facebooku. Transmisję ze spotkania można oglądać na stronach serwisów Facebook i YouTube.

O Krakowskim Panelu Klimatycznym

Panel obywatelski jest formą demokracji deliberacyjnej, w której głos decydujący oddany jest bezpośrednio mieszkańcom. Rekomendacje, które uzyskają jednoznaczne poparcie, na poziomie 80 proc. uczestników panelu, będą obowiązujące do wdrożenia przez miasto.

Jak przebiegał sposób wyboru kandydatów do panelu?

w etapie pierwszym wylosowano 20 tys. adresów gospodarstw domowych w Krakowie, do których wysłano unikalne zaproszenie listowne. Do udziału zgłosiło się elektronicznie lub telefonicznie 580 osób, przy czym zaakceptowano 564 zgłoszenia (część rejestracji została dokonana przez osoby niepełnoletnie i/lub po terminie rejestracji).

w etapie drugim opracowano założenia zapewnienia reprezentatywności składu Panelu z uwzględnieniem określonych kryteriów społeczno-demograficznych i przestrzennych: płeć, grupa wiekowa, dzielnica zamieszkania i poziom wykształcenia. Przeprowadzono losowanie elektronicznie z wykorzystaniem algorytmu symulowanego wyżarzania, które pozwoliło na wyróżnienie sześciu potencjalnych składów panelu. Losowanie było przeprowadzane za każdym razem z pełnej puli zarejestrowanych osób, dlatego można było znaleźć się w więcej niż jednym składzie.

Z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej najbliższe spotkania odbędą się w formie zdalnej.

Terminy pozostałych spotkań:

17 kwietnia – spotkanie edukacyjne (zdalnie)

24 kwietnia – spotkanie edukacyjne (zdalnie)

15 maja – spotkanie deliberacyjne

29 maja – spotkanie deliberacyjne

12 czerwca – głosowanie i spotkanie podsumowujące.

Przypominamy, że cały czas trwa nabór na ekspertów KPK, których zadaniem będzie przekazanie uczestnikom Panelu wiedzy przydatnej w zakresie zagadnień związanych z tematem Panelu. Więcej informacji tutaj.

Operatorem Krakowskiego Panelu Klimatycznego jest Instytut Polityk Publicznych. Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: BOŻENA MARCINIAK
Podmiot publikujący: Sprawy Społeczne
Data publikacji: 2021-04-15
Data aktualizacji: 2021-04-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat