Start rozwiń menu

BON CIEPŁOWNICZY

Bon ciepłowniczy to wsparcie od rządu na rok 2026, którego celem jest zredukowanie skutków podwyżek cen energii cieplnej. Wsparcie przeznaczone jest dla gospodarstw domowych korzystających z ciepła systemowego (czyli tzw. centralne ogrzewanie).

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

1. Bon przysługuje, po spełnieniu podanych poniżej warunków, wyłącznie Mieszkańcom korzystającym z ciepła systemowego do ogrzewania. Świadczenie to nie obejmuje indywidualnych źródeł ogrzewania, takich jak np. kotłownie gazowe, węglowe, olejowe, na biomasę, energię elektryczną, pellet czy pompy ciepła zainstalowane w budynkach.

2. Pierwszą czynnością Mieszkańca powinno być wystąpienie o zaświadczenie do spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej  lub zarządcy budynku (albo innego podmiotu zobowiązanego do dostarczania ciepła systemowego z systemu ciepłowniczego).

3. W ciągu 7 dni zaświadczenie to powinno być wydane Mieszkańcowi.

4. Jeżeli cena ciepła wykazana w tym zaświadczeniu przekracza 170zł netto za gigadżul, można ubiegać się o bon ciepłowniczy.

5. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia br. wypełniony wniosek (papierowy lub elektroniczny), z załączonym zaświadczeniem, należy dostarczyć lub wysłać do Krakowskiego Centrum Świadczeń Urzędu Miasta Krakowa. Niezłożenie wniosku w wyznaczonym terminie oznacza utratę prawa do świadczenia.

6. Bon przysługuje po spełnieniu kryterium dochodowego.

 

DODATKOWE INFORMACJE

Bon ciepłowniczy mogą otrzymać jedynie odbiorcy ciepła systemowego, którzy za dostarczenie ciepła płacą więcej niż 170 zł netto za gigadżul. 

Pierwszą czynnością wykonaną przed złożeniem wniosku jest wystąpienie o zaświadczenie. Dokument ten, wydany będzie przez spółdzielnię, wspólnotę mieszkaniową lub zarządcę budynku (albo inny podmiot) zobowiązany do dostarczania ciepła z systemu ciepłowniczego, w ciągu 7 dni od wystąpienia Mieszkańca. Zaświadczenie to będzie potwierdzać fakt korzystania z ciepła dostarczanego przez przedsiębiorstwo energetyczne na potrzeby ogrzewania  za pośrednictwem systemu ciepłowniczego. Zawierać będzie także informację o cenie ciepła. W przypadku gdy z zaświadczenia będzie wynikać, że cena ciepła, którą ponosi gospodarstwo domowe jest wyższa od 170 zł/GJ netto, będzie można ubiegać się o bon ciepłowniczy. Kolejnym warunkiem jest spełnienie kryterium dochodowego. Wynosi ono 3.272,69 zł przeciętnego dochodu uzyskanego w 2025 roku dla gospodarstw jednoosobowych albo 2.454,52 zł na osobę w gospodarstw wieloosobowych. Jeśli dochód jest wyższy, przyznana kwota bonu jest obniżana o kwotę przekroczenia dochodu ponad podane limity.

W bieżącym roku bon przyznaje się jednorazowo w wysokości:

1 000 zł, jeśli cena ciepła jest wyższa od 170zł/GJ i nie przekracza 200zł/GJ,

2 000 zł, jeśli cena ciepła jest wyższa od 200zł/GJ i nie przekracza 230zł/GJ,

3 500 zł, jeśli cena ciepła przekracza 230zł/GJ.

Bon będzie wypłacany po otrzymaniu dotacji celowej od Wojewody, najwcześniej w IV kwartale bieżącego roku.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Agata Cierzak
Podmiot publikujący: Sprawy Społeczne
Data publikacji: 2025-09-26
Data aktualizacji: 2026-06-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź