Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Komunikat w sprawie ustalania prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego uzależnionych od niepełnosprawności w związku z najnowszymi zmianami.

Dnia 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która wprowadziła nowe przepisy określające możliwość wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydanych na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Co zrobić aby zachować prawo do świadczeń:

Celem zachowania ciągłości wypłat świadczeń niezbędne będzie:

  1. złożenie przez osobę z niepełnosprawnością wniosku w Miejskim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności w okresie ważności aktualnego orzeczenia,
  2. uzyskanie zaświadczenia wydanego przez Przewodniczącego Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności potwierdzającego fakt złożenia nowego wniosku o ustalenie niepełnosprawności,
  3. złożenie nowego wniosku o ustalenie prawa do danego świadczenia rodzinnego uzależnionego od niepełnosprawności wraz z ww. zaświadczeniem.

Ważność dotychczasowego orzeczenia:

Zgodnie z art. 6bb ust. 1-2 ww. ustawy, jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia został złożony w okresie ważności orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność. 

Ważność orzeczeń dla dzieci do 16. roku życia:

Orzeczenia o niepełnosprawności wydawane dzieciom w wieku do ukończenia 16 r. życia zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie
o niepełnosprawności.

Przykład:

Osoba legitymująca się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności którego termin ważności był określony na  30 września 2024 r. na podstawie ustawy  z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności do końca września 2024 r. powinna złożyć do powiatowego zespołu orzekającego wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Po złożeniu ww. wniosku otrzyma  zaświadczenie wydane przez przewodniczącego zespołu orzekającego potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające wydłużony do 31 marca 2025 r. termin ważności dotychczasowego orzeczenia o znacznym  stopniu niepełnosprawności, jednak nie dłuższy niż do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

W październiku 2024 r. należy złożyć wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego wraz z ww. zaświadczeniem. Organ właściwy przyzna zasiłek pielęgnacyjny na okres wskazany
w zaświadczeniu czyli do dnia 31 marca 2025 r., jednak nie dłużej niż do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia.

Po otrzymaniu nowego ostatecznego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy ten fakt niezwłocznie zgłosić do Krakowskiego Centrum Świadczeń.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Magdalena Koziarz
Podmiot publikujący: Sprawy Społeczne
Data publikacji: 2024-09-18
Data aktualizacji: 2024-09-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź