Dziesiąty finał Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”

Zakończyła się tegoroczna edycja ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. 10. edycja akcji objęła 50 szkół podstawowych i gimnazjalnych. Wyłoniono 30 młodych laureatów, którzy dołączyli do blisko trzystu osób nagrodzonych w minionych latach. Uczniowie, którzy aktywnie włączyli się w konkursy w ramach kampanii, nauczyciele koordynujący akcję na terenie szkół i rodzice, skutecznie motywujący swoje dzieci do zaangażowania w projekty, spotkali się w Miejskim Ośrodku Wspierania Inicjatyw Społecznych w Nowej Hucie podczas finału kampanii.

Dziesiąty finał Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”
Fot. www.krakow.pl

W tym roku w ramach kampanii odbyło się 5 konkursów indywidualnych dla szkół podstawowych i gimnazjów: „Rosnę – Myślę – Dbam”, „Dorastamy – Rozumiemy – Pomagamy” (oba poświecone pomysłom uczniów na pomoc innym), „Biegnijmy razem! i „O co biega?” (konkursy z wiedzy o tematyce sportowej) oraz „Szukamy Młodych Mistrzów – Co Ty wiesz o Ameryce” (ten ostatni we współpracy z Ambasadą USA).

Podczas uroczystości w MOWIS, krakowscy laureaci tych konkursów, otrzymali nagrody i dyplomy, które wręczył Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych UMK Jan Żądło.

Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” to realizowana od 2001 roku w całej Polsce, a od 2002 r. również w Krakowie, ogólnopolska akcja podejmująca problem profilaktyki uzależnień. W tym roku przystąpiło do niej 900 samorządów w całym kraju, a więc prawie 1/3 wszystkich gmin. Jednym z jej najważniejszych celów jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych jako alternatywy wobec wielu zagrożeń, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.

Twarzą kampanii jest w tym roku srebrny medalista Halowych Mistrzostw Europy, Marcin Lewandowski. Wcześniej byli to m.in. Jerzy Dudek, Adam Małysz, Monika Pyrek, Robert Korzeniowski i Maciej Żurawski. Patronat nad kampanią sprawują: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Komenda Główna Policji. W Krakowie akcja realizowana jest w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także